سبقت در بازارهای جهانی هند و چین از فرش ایران

رئیس فراکسیون فرش و صنایع دستی در مجلس شورای اسلامی گفت: میزان صادرات فرش ایران طی سه سال گذشته نصف شده است.

علی وقف چی با اشاره به بیکارشدن برخی از فرش بافان در کشور وآخرین وضعیت این هنر و صنعت ملی و بومی گفت: متاسفانه درصنعت فرش در چندسال گذشته بر اساس اظهارنظر تجار و صادرکنندگان، میزان صادرات فرش ایران به نصف کاهش یافته است.

صنعت فرش نیازمند حمایت و مشوق های صادراتی

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد:کاهش صادرات فرش ایران نشان می دهد که توجه و حمایت از صادرات، پرداخت مشوق های صادراتی و تسهیلات بانکی ارزان قیمتی که بتواند این مشکل را مرتفع کند،انجام نگرفته است که همین عدم حمایت آسیب جدی برای صادرات فرش ایران به بازارهای جهانی شده است.

وی در ادامه تصریح کرد:بسیاری از کشورها علاقمند به خرید فرش ایرانی بوده و هستند؛اما به دلیل مشکلاتی همچون افزایش قیمت تمام شده این محصول نسبت به سایر کشورها با وجود اینکه ما در دنیا حرف اول را می زدیم کشورهایی همچون هند،چین، افغانستان و پاکستان در حال سبقت گرفتن از ما هستند.

کشور ما با فرش ایرانی در دنیا شناخته شده است

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه در دنیا ایران را بیشتر با فرش ایرانی می شناسند، افزود: برای احیای صنعت غنی و با اصالت فرش ایرانی فراکسیون فرش و صنایع دستی را در مجلس تشکیل داده ایم که تا به امروز حدود سه ماه از عمر آن می گذرد.

تهیه طرحی برای مرتفع کردن مشکلات حوزه فرش و صنایع دستی

وی ادامه داد: در این فراکسیون در پی تدوین طرحی هستیم که مشکلات صنایع دستی و فرش کشور را تا حدودی مرتفع شود و حداقل تا ۱۰ سال آینده بگوییم که طرح جامعی در این ارتباط به مجلس آمد و مشکلات قانونی را حل کردیم،هرچند دشوار است اما باید برای دستیابی مجدد به بازارهای جهانی تلاش کنیم.

تشکیل وزارتخانه میراث فرهنگی گام موثری در حرکت به سوی اقتصاد غیرنفتی

رئیس فراکسیون فرش و صنایع دستی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سئوال که آیا موافق وزارتخانه شدن سازمان میراث فرهنگی و و صنایع دستی هستید؟ گفت: ما از ابتدا با این طرح موافق بوده و در جلسه اخیر فراکسیون فرش و صنایع دستی یکی از موضوعات مهمی که مورد بحث و بررسی قرار گرفت،این موضوع بود که حتما باید سازمان مستقل فرش و صنایع دستی داشته باشیم که خوشبختانه با حمایت دیگر نمایندگان با یک فوریت این طرح درصحن علنی موافقت شد که به نظر می رسد برای دستیابی به اقتصاد غیرنفتی گام موثری خواهد بود.

وقف چی در ادامه تاکیدکرد: ایران با وجود مناظر طبیعی زیبا در چهارفصل سال دارای ظرفیت بسیار بالایی در گردشگری است که باید به آن بیش از پیش توجه کرد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه باید مردم را به استفاده از صنایع دستی ایرانی تشویق کرد،گفت: امروزه شاهد استفاده ازظروف مسی در میان خانواده ها هستیم و خوشبختانه کشور نیز در صنعت مس حرف های بسیاری برای گرفتن دارد.

توانمندی های صنایع دستی دامغان

حجت الاسلام والمسلمین سید محمد حسینیان در ادامه سلسله بازدیدهای خود با هدف حمایت از تولیدکنندگان و اشتغالزایی در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از برخی مراکز تولید صنایع دستی دامغان شامل خانه توسعه و ترویج صنایع دستی و هنرهای سنتی این شهرستان، کارگاه تولید فرش دست باف و شرکت گوهر تراشان پارسیان بازدید و ضمن بررسی توانمندی‌ها، میزان اشتغال و مشکلات فعالان این بخش، بر حمایت هدفمند مسئولان از صنایع دستی به عنوان زمینه‌ای مساعد برای سرمایه‌گذاری‌های زود بازده در حوزه اشتغال و لزوم حمایت مردم با نهادینه شدن فرهنگ خرید کالای ایرانی تأکید کرد.

امام جمعه دامغان در بخش نخست این مجموعه بازدید‌ها که با حضور رییس شورای اسلامی شهر و شهردار دامغان برگزار شد در خانه توسعه و ترویج صنایع دستی و هنرهای سنتی این شهرستان حضور یافت و از کارگاه‌های آموزش و تولید چهل تکه، پته دوزی، تابلوهای نما برجسته و چاپ قلمکار بازدید کرد و با اشاره به فعالیت شمار زیادی از بانوان سرپرست خانوار در مشاغل و هنرهایی از این دست ساماندهی، حمایت تسهیلاتی و امکاناتی و تأمین بازار فروش این محصولات را از سوی مسئولان امر خواستار شد.

قلمکار دامغان با چند قرن قدمت زیر غبار کم‌توجهی‌ها

بازدید از بخش‌های مختلف کارگاه چاپ و تولید قلمکار در این مجموعه صنایع دستی دیگر بخش این برنامه بود، رییس شورای اسلامی شهر دامغان در جریان این بازدید با اشاره به بیش از سه قرن قدمت هنر ارزشمند قلمکار در این شهرستان و سرآمد بودن پارچه‌های قلمکار هنرمندان تولیدکننده دامغانی در سطح کشور در سال‌های نه چندان دور، گفت: با همکاری اداره میراث فرهنگی و یاری هنرمندان این رشته پس از چندین سال تعطیلی تولید پارچه‌های قلمکار در دامغان، قریب به دوسال گذشته این کارگاه دوباره آغاز به‌کار کرد.

رضا زارع زاده خاطرنشان کرد: هنرمندان تولید کننده و استادکاران پارچه‌های قلمکار مرغوب و باکیفیت شهرستان دامغان اقلام مصرفی و هنری بسیاری از قبیل کیف، رومیزی و روتختی، سفره و البسه سنتی را با نقش‌های ماندگار قلمکار برای عرضه در بازار تولید کرده‌اند اما متأسفانه در عرضه و فروش اقلام تولیدی خود دچار مشکلات بسیاری هستند.

وی با اشاره به وجود چندصد قالب و مهر زیبای چاپ قلمکار در مخزن این کارگاه و سابقه هنر قالب تراشی قلمکار در دامغان، اضافه کرد: عدم حمایت مسئولان استانی میراث فرهنگی و صنایع دستی، اجرایی نشدن مصوبه دولت در استفاده از صنایع دستی دریادبود‌ها و هدایای خود و از همه مهم تر عدم پیگیری و اجرای مصوبه‌های سفر استانی دولت‌های سابق و فعلی مبنی بر احداث بازارچه دائمی صنایع دستی در دامغان علی‌رغم اجرایی شدن این مصوبه در دیگر شهرستان‌های استان، لطمات زیادی را به تولید کنندگان صنایع دستی در دامغان و عرضه و فروش تولیدات آن ها زده است.

امام جمعه دامغان همچنین در جریان بازدید از تنها فروشگاه ثابت عرضه صنایع دستی این شهرستان در خیابان پاسداران، معرفی و تبلیغات انجام شده در خصوص صنایع دستی فاخر و ارزشمند و متنوع دامغان را بسیار ناچیز و ناکافی عنوان و تصریح کرد: معرفی و رونق بخشی اماکن موجود و اختصاص اماکنی مناسب به عرضه دائمی صنایع دستی و تولیدات هنری و سنتی شهرستان جهت استفاده مردم شهرستان و استان و مسافران در راستای اشتغالزایی و درآمدزایی لازم و مؤثر است.

آمادگی شرکت تعاونی فرش دستباف دامغان برای به کارگیری علاقمندان

امام جمعه دامغان همچنین از یکی از کارگاه‌های تولیدی شرکت تعاونی فرش دستباف این شهرستان بازدید کرد و ضمن بررسی شرایط این هنر و صنعت با قدمتی چند صدساله در دامغان، گفت: در گذشته دست بافته‌های هنرمندان به‌ویژه زنان زحمت کش دامغانی چه در حوزه فرش دستباف با نقش‌های ماندگار و اختصاصی همچون ” فرش گل پسته “دامغان و یا گلیم و جاجیم همواره جایگاه ویژه‌ای در بازار فرش ایران و منطقه داشته است که با تلاش و برنامه‌ریزی صحیح و حمایت عملی از تولیدکنندگان و شرکت های تعاونی قابل بازیابی است.

مسئول شرکت تعاونی فرش دستباف دامغان در این دیدار با اشاره به بروز شدن طرح قالی گل پسته توسط یکی از هنرمندان دامغانی از آمادگی این شرکت برای بکارگیری علاقمندان به فعالیت در این رشته خبر داد و گفت: در حال حاضر قریب به ۱۰۰ بافنده دامغانی که اغلب آن ها را بانوان تشکیل می دهند به بافت فرش دستباف در این شهرستان مشغول هستند.

هنر گوهر تراشی زمینه‌ای مناسب برای ایجاد اشتغال و درآمد زایی

حجت الاسلام والمسلمین حسینیان و هیئت همراه در ادامه از فعالیت‌های شرکت گوهر تراشان پارسیان دامغان مرکز آموزش و تولید گوهر و سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی و ساخت طلا و جواهر در این شهرستان و منطقه بازدید بعمل آوردند، این شرکت با هدف آموزش و اشتغالزایی و تولید ثروت از ظرفیت سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی دامغان و کشور از چهار سال قبل با مدیریت محمد حسین شاکری کار خود را آغاز نموده و در حال حاضر برای ۱۵ نفر اشتغال دائم ایجاد کرده است.

مدیرعامل شرکت گوهر تراشان پارسیان در جریان این بازدید با بیان اینکه این حرفه می‌تواند با سرمایه‌ای نه چندان زیاد برای افراد ایجاد شغل و درآمد نماید و بازار فروش محصولات تولیدی نیز در صورت تولید با کیفیت وجود دارد، اظهار داشت: وجود دومین معدن فیروزه ایران و نخستین معدن آمیتیست کشور در دامغان از جمله توانمندی‌های مهم شهرستان در این بخش است و این شرکت آموزش، ابزار، مکان کار و مواد اولیه را در اختیار نیروهای علاقمند به کار در این زمینه قرار می دهد.

شاکری با اشاره به فعالیت آموزشی مقطع هنرستان رشته گوهر تراشی زیر نظر اساتید این شرکت در دامغان و شاهرود برای اولین بار در ایران و تحصیل ۳۰ دانش آموز در رشته گوهر و ۱۸ نفر در رشته طلا و جواهر در ای