طرح های مورد استفاده فرش کاشان

فرش کاشان معمولاً ترکیبی از طرحهای تزئینی بوده و از یک ترنج مرکزی چند قسمتی و لچکهای مربوط به آن تشکیل شده است. ترنج مرکزی در فرش کاشان از تعدادی ترنج متحدالمرکز تشکیل شده که ترنج میانی به شکل ستاره می باشد. زمینه و لچکهای فرش با ساقه های باریک و طرحهایی از برگ خرما، گلهای ختمی، گلهای نیلوفر آبی، گلهای سرخ کوچک، برگهای نوک تیز و … پوشیده شده است. ویژگی فرش کاشان این است که تمام گلها به شیوه ای طراحی شده که اندکی حالت هندسی داشته باشند.

این ویژگی آخر، پس از جنگ جهانی اول کاملاً از بین رفت و طرح جدیدی بر روی این فرشهای ظاهر شد که شامل مجموعه ای از گیاهان سبز و خرمی بود که به دور ترنج مرکزی دیده می شدند. ترنج به شکل بیضی بوده و تمایل به کوچک شدن دارد. معمولاً در این فرشها چهار یا شش عدد قاب حاشیه ای به اضافه یک لبه باریک ( حاشیه ای که در کنار فرش قرار گرفته و فقط دارای یک رنگ می باشد که رنگ زمینه فرش است ) وجود دارد.

در فرش هایی با ابعاد متوسط و بزرگ، ترنج حذف شده و به جای آن اسلیمی های گل داری قرار گرفته اند که کل فرش را می پوشانند. اگر به فرش های ابریشمی کاشان هم توجه کنیم متوجه می شویم که مجموعه تصاویر و حالات تصویرگری آن نسبت به سنت وفادار مانده است. در این فرشها اکثراً تصاویر پرندگان، چهارپایان، گیاهان، درخت سخنگو ، صحنه هایی از شکار و … دیده می شود. منظور از درخت سخنگو، درختی است که در انتهای شاخه های آن سر یک حیوان دیده می شود.

فرش کاشان از لحاظ طراحی تحت تأثیر طرح لچک ترنج اصفهان بوده است اما ظرافت و دقت فرش اصفهان را ندارد و رنگ بندی پایین تری هم دارد.

از طرح لچک ترنج سنتی ( ترنج ظریف و کشیده به رنگ آبی و سرمه ای که عیناً این رنگها در لچکها و حاشیه فرش نیز تکرار شده ) در یک زمینه لاکی رنگ و برعکس در برخی از مراکز فرش بافی ایران مانند کاشمر، یزد، اردستان و همچنین کشور مصر تقلید می شود.

آنطور که از سوابق تاریخی فرش بافی کاشان مشخص است این حرفه در کاشان پیشینه ای کهن دارد که علی رغم بحرانهای اقتصادی توانسته است همچنان به بقای خویش ادامه دهد.

تعریف فرش گل برجسته

این روزها با پیشرفت صنعت نساجی انواع فرش ماشینی در طرحها و نقش های مختلف قابل طراحی و بافت می باشند . جدیدترین محصول تولید شده در صنعت فرش فرشهای گل برجسته یا هایبالک می باشند ، فرش گل برجسته یا فرش هایبالک به فرشی گفته می شود که پرزهای نقوش آن بین ۴ تا ۵ میلیمتر بلندتراز پرزهای سطح زمینه فرش بافته می شود و به شکل سه بعدی بسیار زیبا و خاصی در سطح فرش دیده می شود . در ادامه توضیحات درباره محصولات فرش گل برجسته را قرار داده ایم.

 

 

فرش گل برجسته دارای سطوح و برجستگیهای خاص و فوق العاده زیبا در طرح ها و نقش های مختلف می باشند. فرش گل برجسته ماشینی با مشخصات فنی مختلف از جمله فرش ۱۰۰۰ شانه با تراکم ۳۰۰۰ و فرش گل برچسته ۱۲۰۰ شانه با تراکم ۳۶۰۰ قابل بافت می باشند

معرفی گلیم قوبا

گلیم قوبا از گلیم‌های دستباف مردم قفقاز است.این گلیم‌ها معمولاً با ترنج‌های بزرگ انتزاعی دندانه دار و ترکیبی زیبا طراحی می‌شوند. گلیم‌های دیگر دارای یک ترنج مرکزی قلاب شکل است که در تمام طول گلیم به طرف قسمت تحتانی آن امتداد می‌یابد. ترنج‌های قلاب دار متعدد و جسورانه و طرح‌های حاشیه‌ای از مشخصات دست بافته‌های قوبا است.

حاشیه‌ها در این ترکیب بندی‌ها با نگاره‌های مکرر کامل می‌شود و قسمت‌هایی از گلیم ساده باقی می‌ماند. کلاً گلیم‌های قوبا نسبت به دیگر گلیم‌های قفقاز از تنوع بیشتری در ترکیب بندی برخوردار است و رنگ‌بندی از تیره به ملایم تغییر می‌کند.

بافت چاکدار در تمام این دست بافت‌ها به کار می‌رود.

ویژگی‌های گلیم قوبا

ترنج‌های قلاب دار متعددو جسورانه و طرح‌های حاشیه‌ای از مشخصات دست بافته‌های قوبا است.

این گلیم‌ها معمولاً با ترنج‌های بزرگ انتزاعی دندانه دار و ترکیبی زیبا طراحی می‌شوند و اکثر بافندگان قوبا به این نوع ترکیب بندی علاقهٔ بیشتری دارند.

گلیم‌های دیگر دارای یک ترنج مرکزی قلاب شکل است که در تمام طول گلیم به طرف قسمت تحتانی آن امتداد می‌یابد.

حاشیه‌ها در این ترکیب بندی‌ها با نگاره‌های مکرر کامل می‌شود و قسمت‌هایی از گلیم ساده باقی می‌ماند. کلاً گلیم‌های قوبا نسبت به دیگر گلیم‌های قفقاز از تنوع بیشتری در ترکیب بندی برخوردار است و رنگ‌بندی از تیره به ملایم تغییر می‌کند.

بافت چاکدار در تمام این دست بافت‌ها به کار می‌رود.

به کار بردن رنگ آبی تیره این احساس را به بیننده می‌دهد که ترنج‌ها در متن شناور است. این خطای دید باوجود حاشیه‌های دندانه دار تشدید می‌شود.

گاهی نیز در بعضی از این گلیم‌ها بر خلاف قسمت مرکزی، حاشیه‌ها به علت به کارگیری طرح‌های بیش اندازه بزرگ بسیار سنگین به نظر می‌رسد.

علت تمایز گلیم‌های قوبا به کار رفتن دو نوع ترنجی است که که تشخیص آن را از سایر گلیم‌ها راحت تر می‌کند.

طرح متن
این گلیم در زمینه خود دارای ترنج‌های لوزی شکل قلاب مانند و ترنج‌های مستطیل شکل قلاب مانند است.

حاشیه‌ها
این گلیم دارای حاشیه‌های باریک است که دارای تزیینات زیادی است.

اندازه و شکل
معمولاً این گلیم‌ها بزرگ و مستطیلی و بعضی نیز کوچک و مستطیلی هستند.

مواد اولیه و بافت
این گلیم‌ها معمولاً با پشم ظریف بافته می‌شوند و باقت آن چاکدار ظریف است.

رنگ
رنگ به کار رفته در این گلیم‌ها معمولاً قرمز مایل به آبی، قرمز روناسی، آبی نیلی، سبز، زرد، قهوه‌ای، سیاه، سفید معمولاً استفاده شده است و در گلیم‌های جدیدتر از رنگ‌های نارنجی و شیمیایی استفاده شده است.

ریشه‌ها و شیرازه‌ها
ریشه‌های به کار رفته در این گلیم معمولاً یکدست و شیرازه‌های به کار رفته نیز یکدست، با تارهای ضخیم‌تر خارجی است.

 

معرفی قالی اردبیل (قالی شیخ صفی)

قالی اردبیل یکی از زیباترین فرش‌هایی است که در ۲۰ سال اول دورهٔ صفویه بافته شده است. تار و پود این فرش از ابریشم و پرز آن از آن از پشم بوده و کار بافت آن در سال ۹۲۶ هجری قمری پایان گرفته است. نام بافندهی آن مقصود کاشانی همراه با مطلع یکی از اشعار حافظ:

جزآستان توام درجهان پناهی نیست سرمرابه جزاین درحواله گاهی نیست

در قسمت بالای فرش دیده می‌شود. این قالی نفیس را شرکت زیگلر که از سال ۱۸۸۳ میلادی (۱۲۶۲ خورشیدی) در ایران در زمینهٔ تولید و تجارت فرش فعالیت می‌نمود از ایران خارج کرده و به مبلغ ۲۰۰ لیره، استرلینگ به موزهٔ ویکتوریا و آلبرت لندن فروخته است. این فرش که مدت سه سال و نیم کار بافت آن طول کشیده است در هر مترمربع آن ۵۱۷۰۰۰ گره از نوع سنه بکار رفته است. طرح این قالی در وسط آن ترنج طلایی رنگی با ۱۶ کلاله ی جانبی در متن سرمه ای فرش مملو از گل‌های شاه عباسی و شاخه‌های اسلیمی قرارگرفته و نمای جالبی به این فرش معروف و تاریخی داده است. نقش یک چهارم ترنج با کلاله‌های مربوطه در چهارگوشهٔ زمینهٔ فرش تکرارشده و لچک‌های چهارگانه قالی را به وجودآورده است. در داخل حاشیهٔ بزرگ که با سه نوار حاشیه ای باریک محصور شده نقش کتیبه‌ها و گلوله‌هایی به صورت یک در میان دیده می‌شود.

 

درروایات چنین است که این قالی برای آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی، جد خاندان صفویه بافته شده است. عده‌ای انتساب این قالی را به مقبرهٔ مزبور به دلایل متعددی مردود میدانند. یکی از آنها به نام رکسفورد استید رساله‌ای در این مورد نوشته و ادعا می‌کند اصولا در این آرامگاه ابعاد مناسبی برای پهن کردن این قالی وجود نداشته است و همچنین بنابه گفتهٔ او در صورت اموال موقوفهٔ این آرامگاه بر اساس تایید متولی آن فرشی با این مشخصات وجود نداشته است. محقق نامبرده به نقل از شخصی به نام جاکسون که در سال ۱۹۱۹ میلادی با کارکنان شرکت زیگلر در مورد سابقهٔ تاریخی این قالی مذاکراتی داشته است می‌نویسد:

با وجود آنکه این قرش در تبریز خریداری شده است از مجموعهٔ فرش‌های متعلق به آستانه امام رضا بوده است.

عده‌ای بافت آن را در تبریز میدانند، برخی در قزوین و سرانجام عدهٔ بیشتری آن را کار بافندگان کاشان که در کار بافت فرش‌های ابریشمی هستند، میدانند. نوع گره‌های این فرش را هم گرهٔ فارسی میدانند. نمونه مشابه دیگرااین قالی که بافت ظریفتری داشته و فقط شامل قسمت بزرگی از زمینهٔ فرش است نیز در موزه لس آنجلس در کالیفرنیا نگهداری می‌شود.

صادرات ۳۰۰ میلیون دلاری فرش از کاشان

محمود برادران، در گفتگو با خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان،گفت: صادرات کمی وکیفی فرش با تلاش و هدایت برنامه‌های خوشه فرش ماشینی کاشان در این مسیر محقق و عملیاتی شده‌است.

وی با تاکید بر وجود مشکلات اقتصادی برای همه صنایع بویژه حوزه فرش ماشینی گفت: ما تعطیلی واحد تولیدی نداشتیم و اگر مشکلی هم بود بیشتر در بی تدبیری نوع مدیریت اجرایی بوده‌است.

به‌گفته برادران ، فرش ماشینی کاشان با تنوع کمی و کیفی طراحی و رنگ آن در انواع ۷۰۰، ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ شانه هیچ جای دنیا تولید نمی‌شود.

دبیر خوشه فرش ماشینی کاشان، ماندگاری بالای فرش کاشان را تاکیدکرد و گفت: قدرت طراحی از محاسن فرش ماشینی ایرانی و مزیت جهانی ما است.

اشتغال مستقیم ۴۵ هزار نفری کارگران در شرکت‌های فرش ماشینی

برادران، به پرداخت وام‎های زودبازده برای توسعه واحدها و نوسازی ماشین‌آلات بافندگی فرش که نخستین‎بار سال ۸۹ در کاشان با عنوان طرح زودبازده  در دولت نهم  اجرا شد ، اشاره وتاکیدکرد : این نوسازی به اشتغال مستقیم ۴۵ هزار نفری کارگران در شرکت‌های فرش ماشینی  ‌منجر شده‌ است.

به‌گفته‌وی، شماری از نیروهای کارخانه راوند نیز در سال ۷۰ با نمونه رداری از دستگاه‌های ماشینی بومی‌سازی کردند و صنعت فرش ماشینی کاشان را شکل دادند و در سال ۸۸ و ۸۹ با استفاده از این وام طرح زودباده پایه‌گذار صنعت رو به رشد فرش ماشینی و درآمدزایی آن شدند.

فعالیت ۷۰۰ واحد فرش ماشینی در دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل

دبیر خوشه فرش ماشینی کاشان، فعالیت  ۷۰۰ واحد فرش ماشینی در دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل به عنوان قطب فرش ماشینی ایران رایادآورشد و افزود:۱۰۰ واحد تولیدی از این تعداد، برندهای بزرگ،  ۲۵۰ مورد از شرکت‌های متوسط  و مابقی شرکت های تک ‌دستگاهی است.

برادران در ادامه، شرکت ۲۰ صنعتگر فرش ماشینی کاشان در نمایشگاه DOMOTEX  در محل دائمی نمایشگاه‌های هانوفر آلمان( ۲۲تا ۲۵ دیماه جاری) را خاطرنشان‌کرد و افزود:حضور فعال و پررنگ واحدهای تولیدی فرش ماشینی نیز یکی دیگر از مزایا و کارکردهای مثبت فعالیت خوشه فرش ماشینی کاشان، در این منطقه است.

برگزاری نخستین دوره‌ آموزشی تخصصی رشته فرش ماشینی

به‌گفته‌وی، نخستین دوره آموزشی تخصصی رشته فرش ماشینی با ۴۰۰ ساعت مباحث مدیریت فنی، طراحی، شناسایی ماشین‌آلات، شناخت مواد برای تولیدکننده نیز در کاشان اجرامی‌شود.

دبیر خوشه فرش ماشینی کاشان ، با اشاره به اینکه دوره‌های ام بی ای MBA با هدف آموزش مدیریت کاربردی و عملی قبل از  پژوهش و تحقیقات طی انعقاد توافق تفاهم‌نامه با دانشگاه کاشان برگزارمی‌شود گفت:دو گواهینامه از پژوهشکده فرش و گواهی بین‌المللی یک شرکت انگلیسی به  ۱۵ نفر شرکت‌کننده این دوره اعطامی‌شود.

برادران ، افزود: نخستین دوره آموزشی تخصصی رشته فرش ماشینی با هدف آینده‌نگری و انتقال تجارب به نسل آینده با حضور اساتید دانشگاهی و  بزرگان این رشته فنی دو برگزارمی‌شود.

به‌گفته‌وی، خوشه فرش ماشینی کاشان دوره‌های دوم و سوم این دوره آموزش تخصصی را به‌منظور شرکت علاقه‌مندان از سراسر کشور بصورت مجازی برگزارخواهدکرد.

راه‌اندازی خوشه فرش دستباف در کاشان

مجری طرح امکان سنجی خوشه فرش دستباف کاشان از راه‌اندازی خوشه فرش دستباف کاشان تا پایان سال جاری در این شهرستان خبرداد و گفت: چندسالی است ایجاد خوشه فرش دستباف را با توجه به نتایج مثبت ایجاد خوشه فرش ماشینی پیشنهاد دادیم که مقدمات و طرح امکان‌سنجی آن انجام‌‌شده‌است.

محمود برادران افزود: با اشاره به مطالعه و بررسی کارشناسان شرکت شهرک‌های صنعتی استان اصفهان افزود: مرحله پیاده‌سازی خوشه فرش دستباف کاشان، با  نظر مساعد آنها و همراهی مسوولان استان و کشور تا پایان امسال عملیاتی می‌شود.

وی در پایان تصریح کرد:امکان سنجی خوشه، شرایط نیاز به ایجاد آن و اینکه چه امکاناتی برای فرش دستباف در کاشان وجود دارد در مرحله اول بررسی می‌شود.

به‌گفته‌‌ مجری طرح امکان سنجی خوشه فرش دستباف کاشان ، همچنین در این طرح ضمن شناسایی شرایط موجود، رقبایی اصلی در بازارهای بین  المللی فرش دستباف مطالعه شده‌است.

اعلام تعرفه‌های جدید قالیشویی

حمید محمدی در گفتگوی تلفنی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما با اشاره به الزام رعایت تعرفه های اعلام شده از سوی واحدهای صنفی قالیشویی افزود: درصورت اعمال نشدن این تعرفه ها از سوی قالیشویی ها ، اجازه تبلیغات را به هرصورت نخواهد داشت، همچنین نام آن واحد صنفی از اطلاعات ۱۱۸ و فهرست اتحادیه حذف خواهد شد.
وی قیمت شستشوی هر مترمربع انواع فرش ماشینی معمولی را ۵ هزار تومان بصورت معمولی و ۶ هزار تومان بصورت ویژه اعلام کرد و گفت: قیمت شستشوی معمولی هرمترمربع انواع فرش ماشینی ابریشمی، بلژیکی و فانتزی ۸هزار تومان و شستشوی ویژه ۹ هزار تومان،شستشوی اعلا فرش دستبافت معمولی هر مترمربع بصورت معمولی ۱۲ هزار و ویژه ۱۵ هزار تومان،? شستشوی فرش تمام ابریشم بصورت معمولی ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و بصورت ویژه ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان محاسبه شده است.

رئیس اتحادیه قالیشویی با اشاره به اینکه هزینه حمل و نقل و بسته بندی به تعرفه های تعیین شده اضافه خواهد شد افزود: شستشوی فرشهای عتیقه و کهنه تمام ابریشم تبریز و اصفهان ،دارکشی ، پرداخت و رفو و رنگ برداری و رفو انواع فرش دستبافت بصورت توافقی انجام می شود.
محمدی تعرفه شستشوی هر تخته پتوی یک نفره و دونفره را ۱۵ هزار تومان درحالت معمولی و ۲۰ هزار تومان بصورت ویژه اعلام کرد و ادامه داد: شستشوی هر مترمربع موکت ساده و طرح دار بصورت معمولی ۲۵۰۰ و ویژه ۳ هزار تومان و هر مترمربع موکت پالاز پرز دار وگل برجسته بصورت معمولی ۳۵۰۰ و ویژه ۴ هزار تومان تعیین شده است.
وی افزود: مصرف کنندگان برای دریافت تمامی قیمتهای تعیین شده برای شستشوی انواع فرش به سایت اتحادیه قالیشویان تهران مراجعه کنند.

آیین نکوداشت ثبت جهانی فرش دستباف سنقر و کلیایی برگزار شد

آیین نکوداشت ثبت جهانی فرش دستباف سنقر و کلیایی، با حضور دکتر مجتبی فیض اللهی قائم مقام مرکز ملی فرش دستباف ایران، رضا رحیمی؛ معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه، سید نعمت اله حقیقی، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمانشاه و جمعی از فعالان فرش استان، به ویژه بافندگان و تولیدکنندگان شهرستان سنقر در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی استان برگزار شد.

به گزارش بهارانه، مجتبی فیض‎اللهی قائم مقام مرکز ملی فرش ایران در آیین رونمایی از لوح ثبت جهانی نشان جغرافیایی فرش دستباف سنقروکلیایی، اعلام نمود تا کنون ۴۷ نشان جغرافیایی ثبت ملی شده و ۲۹ اثر در سازمان جهانی مالکیت فکری به ثبت رسیده است و هدف از این تلاشها جلو گیری از کپی برداری رقبا از طرح ها، نقوش و نشانها جغرافیایی است و در صورت کپی برداری اعاده حقوق از طریق این سازمان ذیصلاح می باشد. وی فرش دستباف را یکی از مصادیق بارزی برای توسعه در شرایط اقتصاد مقاومتی خوانده و آن را به عنوان گزینه های مناسب برای مقابله با تحریم‌ها برشمرد و گفت: فرش دستباف به عنوان یکی از کالاهای ارز آور غیر نفتی است که در صادرات ما نقش بسزایی دارد و می تواند ما را در غلبه بر بحرانهای تحریم یاری کرده و منجر به ایجاد اشتغال پایدار شود.

وی اظهار داشت: در زمینه اشتغال فرش دستباف می تواند با حداقل سرمایه یک شغل ایجاد کند و با توجه به ارزش افزوده ای که ایجاد می کند باید اهمیت ویژه‌ای برای آن قائل شویم. قائم مقام مرکز ملی فرش ایران با اعلام هدف گذاری این مرکز برای صادرات ۴۰۰ میلیون دلاری فرش دستباف در سال ۹۶ گفت: از ابتدای سال جاری تا پایان آذرماه میزان صادرات به ۳۰۴ میلیون دلار رسیده است که نشان می دهد که علی رغم تمام کاستی ها و عدم تحقق بودجه های هزینه ای توانسته ایم عملکرد مناسبی در این حوزه داشته باشیم و نسبت به مدت مشابه سال گذشته از رشدی ۳۱درصدی برخوردار باشیم و امید وارم تا پایان سال میزان صادرات فرش دستباف به بیش از رقم هدفگذاری شده برسد. آقای فیض اللهی در ادامه بیان نمودند؛ برای بیمه قالیبافان در سال جاری مبلغ ۶۹۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است که با این رقم تنها می توانیم بیمه ۳۰۰ هزار نفر بیمه شده را تداوم بدهیم این درحالی است که ما ۶۰۰ هزار نفر متقاضی برای بیمه قالی بافی داریم که بودجه ای معادل ۱۲۰۰ میلیارد تومان لازم است.

فیض اللهی در خصوص اختصاص کمک های فنی و اعتباری بیان داشت: سه سال است کمکهای فنی و اعتباری تخصیص داده نشده است که در سرایط فعلی اصلا مناسب نیست. ایشان یادآوری نمودند که در برخی از استانها مانند کرمانشاه از بودجه های استانی برای فرش اختصاص داده شده است که قابل تقدیر و تشکر است. گفتنی است در پایان این مراسم از قالیبافان و کار آفرینان برتر استان تجلیل شد و چهاردهمین نمایشگاه استانی فرش دستباف کرمانشاه نیز گشایش یافت.

گرانی و رکود دامن‌گیر صادرات فرش‌ دستباف شد

رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستباف گفت: هزینه‌های بالای این صنعت نظیر دستمزدهای کارگری، مالیات و … در کنارعدم توانایی کارگاه‌ها در سفارش‌گیری عمده باعث شده تا رکود بر بازارهای صادراتی خودنمایی کند.

مجتبی عراقچی رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستباف درخصوص رکود سنگین بر بازار فرش دستباف گفت: فرش دستباف از جمله کالاهای صادرات محور ایران بوده که تنها پنج درصد آن در داخل کشور به‌فروش می‌رسد اما این صادرات با توجه به گرانی آن، با رکود مواجه شده که این وضعیت شامل حال بازار داخلی شده است.

وی با اشاره به اینکه هنر ایران در فرش دستباف، حرف نخست را در این بازار می‌زند، ادامه داد: هزینه‌های این صنعت مانند دستمزد کارگری، هزینه‌های تولید انبوه سفارش، نبود معافیت‌های مالیاتی و … بسیار زیاد بود ضمن آنکه مهم‌ترین رقیب این صنعت، فرش‌های صنعتی و تجاری است که با قیمت ارزان خود اغلب بازارهای جهانی را در چنگ خود گرفته است.

رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستباف، با انتقاد از اینکه سیستم سفارش‌گیری در فرش دستباف وجود ندارد، تاکید کرد: یکی از ضعف‌های بزرگ این حوزه عدم توانایی در سفارش‌گیری‌های مشتریان است زیرا تجمیعی در کارگاه‌های خرد صورت نگرفته و راه‌اندازی کارگاه‌های عمده نیز باعث افزایش هزینه‌تمام‌شده فرش دستباف ایرانی می‌شود.

عراقچی با اشاره به کسادی این بازار، تصریح کرد: زمانی که بازار فرش دستباف با تهدید مواجه شود، تنها بحث کاهش صادرات به میان نمی‌آید بلکه حدود دو میلیون شغل با خطر نابودی مواجه شده و بیش از ۳۰ کار جانبی نیز تحت حاشیه آن قرار خواهند گرفت.

وی افزود: کاهش قیمت‌تمام‌شده فرش دستباف، از طریق تصحیح مالیات‌ها و اعطای معافیت‌های مالیاتی امکان‌پذیر است چراکه در این حرفه، فروشندگان و صادرکنندگان مالیاتی را پرداخت نمی‌کنند بلکه این فروشندگان هستند که بار مالیات را بر دوش می‌کشند که این مسئله سبب می شود تولیدکنندگان و صادرکنندگان نیز متضرر شوند.

رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستباف در پایان خاطرنشان کرد: طی دو سال اخیر دولت ۲۰ و ۱۷ درصد و در سال آینده نیز حدود ۱۰درصد به حقوق کارگران و کارمندان می‌افزاید بنابراین با یک حساب ساده در می‌یابیم که دستمزد بافندگان ۸۰درصد هزینه‌تمام‌شده یک فرش دستباف را دربرمی‌گیرد و این در حالیست که قیمت فرش دستباف کشورهایی مانند پاکستان و افغانستان در بازارهای جهانی نصف قیمت فرش‌های ایران است.

نظارت استاندارد بر صادرات ۴۸ قلم کالا از کاشان به ۵۰ کشور دنیا

معاون مدیرکل و رییس اداره استاندارد شهرستان کاشان گفت: با نظارت این اداره ۴۸ قلم کالا از این شهرستان به ۵۰ کشور دنیا صادرشده که فرش ماشینی در صدر این صادرات قرارگرفته ‌‌است.

محمدرضا آرین، در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان، انواع نخ فرش ماشینی، پتو، باسکول‌های ثابت، کاشی گرانیتی و لعابی، لوله چدنی نشکن، میلگرد ساختمانی و ورق گالوانیزه، انواع لنت ترمز خودرو، کولرآبی، انواع نوشابه، گلاب، عرقیات گیاهی، آبلیمو، آبمیوه، آب آشامیدنی و ظروف چینی رااز دیگرکالاهایی اعلام کرد گه نظارت استاندارداز کاشان به خارج از کشور صادر شده است.

وی با اشاره به صادرات ۹۰ میلیون دلاری فرش ماشینی کاشان به جهان در ۱۰ ماهه امسال افزود: بیش از ۳ میلیون مترمربع فرش ماشینی از شهرستان کاشان به‌خارج از کشور صادر شده‌است.

به‌گفته‌وی، عمده کالاهایی که از کشور صادر و یا وارد می‌شود باید با تایید و مجور ادارات استاندارد باشد.

رئیس اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی کاشان در ادامه، یادآور شد: آزمون‌های همه محصولات نمونه‌برداری‌شده در هشت آزمایشگاه کنترل کیفیت این اداره و یا ۳۵ آزمایشگاه همکار مستقر در این شهرستان و یا آزمایشگاه‌های استاندارد (واگذاری امور تصدی‌گری به بخش غیر دولتی طبق اصل ۴۴ قانون اساسی) انجام می‌شود.

آرین، مهم‌ترین وظایف و مسؤلیت‌های این اداره را صدور پروانه‌های کاربرد علامت استاندارد، نظارت بر اجرای استاندارد و کنترل کیفیت محصولات و خدمات دانست و گفت:حوزه نظارت و مسؤلیت‌های این اداره منطقه شمال استان اصفهان شامل شهرستان‌های کاشان، آران و بیدگل، نطنز و بادرود است.

وی، با اشاره به ۲۵۱۲ بازرسی و نمونه‌برداری از نظارت و کنترل کیفیت بر محصولات واحدهای تولیدی و مراکز عرضه و فروش کالا در ۱۰ ماهه سال جاری افزود: برای واحدهای تولیدی و خدماتی که دارای شرایط استاندارد از قبیل مناسب بودن فرآیند تولید، امکانات و ماشین‌آلات، مطابقت محصولات با موازین استاندارد، دارابودن مدیرکنترل کیفیت وآزمایشگاه با تجهیزات مورد نیازباشند پروانه کاربرد علامت استاندارد ایران صادرمی‌شود.

به‌گفته ‌وی، در حال حاضر بیش‌از ۴۵۰ فقره پروانه و مجوز کاربرد علامت استاندارد صادر و تمدید شده‌ و تعداد ۸ پروانه استاندارد به علت نداشتن تداوم کیفیت محصولات ابطال شده‎است.